Procurorii DNA au trimis în judecată un lot de opt persoane acuzate de achitarea de la bugetul de stat a 69 de milioane de euro drept despăgubiri. Șase dintre cei trimiși în judecată sunt membrii Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despăgubirilor și șefii Autorității Naționale pentru Restituirea Proprietăților: Ingrid Zaarour, Remus Mihnea Iuoraș, Cătălin Nicolescu, Lefer Constantin Zaharia, Attila Gabor Marko, Ionela Mihaela Nicolescu, totți acuzați de abuz în serviciu dacă funcţionarul public a obţinut un folos necuvenit pentru sine sau pentru altul.
Un alt inculpat în acest dosar este Horia Simu, despre care România Curată a mai scris AICI. El este acuzat de complicitate la abuz în serviciu și spălare de bani. Lângă el va lua loc în boxa acuzaților și Florin Alexandru Hanu, evaluator..
Conform procurorilor, pe 28.02.2008, „inculpaţii Zaarour Ingrid, Iuoraş Mihnea Remus, Nicolescu Theodor Cătălin, Zaharia Lefter Constantin, Marko Attila Gabor şi Nicolescu (Fostă Bărbulescu) Ionela Mihaela, în calitate de membri ai Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despăgubirilor, deşi aveau atribuţia exclusivă de a analiza şi stabili cuantumul final al despăgubirilor pe baza unui raport de evaluare care să folosească, pentru stabilirea valorii de piaţă, tranzacţii de vânzare-cumpărare efective, au hotărât acordarea despăgubirilor unui cesionar de drepturi litigioase pe baza unui raport de evaluare întocmit de inculpatul Hanu Alexandru Florin, bazat exclusiv pe oferte de vânzare publicate online, ceea ce a condus la supraevaluarea terenului în suprafaţă de 97.509 mp cu aproape 50%“.
Astfel, spun procurorii, Horia Simu a intrat în posesia unor despăgubiri necuvenite, în detrimentul statului, depunând documente la dosar din care reieșea că este grav bolnav din cauza tergiversărilor restituirii terenului, dar și prin depunerea unui raport de supraevaluare a terenului .
„Prin acţiunile sau inacţiunile lor conştiente, inculpaţii au contribuit la prejudicierea bugetului de stat cu suma de 69.897.373 euro, echivalentul a 254.458.830 lei, şi la obţinerea unor foloase necuvenite în aceleaşi cuantum de către inculpatul Simu Horia. Prejudiciul provine din aceea că, în dosarul de despăgubire nr. 38386/CC/2007, a fost stabilită o valoare a terenului în suprafaţă de 97.509 metri pătraţi de 128.276.015 euro (1315, 53 euro/mp) echivalentul a 466.770.763 lei, prin supraevaluarea acestuia cu 69.897.373 euro, echivalentul a 254.458.830 lei.
“Inculpatul Simu Horia a declarat că a privit acordarea despăgubirilor de Autoritatea Națională pentru Restituirea Proprietăților ca pe o afacere, iar nu ca pe o reparație acordată foștilor proprietari. În acest context a achiziționat, cu plata în mai multe tranșe, la un preț derizoriu față de adevărata valoare, drepturile litigioase deținute de către Cojocaru Mihaela”, se arată în rechizitoriu.
Banii de la stat, ascunși în companii offshore
„După obţinerea despăgubirilor, în condiţii nelegale, inculpatul Simu Horia cunoscând provenienţa ilegală a sumelor de bani obţinute din dosarul de despăgubire şi în scopul disimulării naturii reale a acestora a procedat la transformarea lor, schimbându-le din lei în valută şi apoi transferând cea mai mare parte a fondurilor băneşti realizate din valorificarea acţiunilor de la Fondul Proprietatea în favoarea unor societăţi off-shore, controlate de către el, cu justificarea „contract de împrumut”/„ restituire împrumut”. Din aceste societăţi, produsul infracţional a fost utilizat pentru achiziţionarea de acţiuni la societăţi comerciale din România, răscumpărarea unor creanţe de la bănci, etc“, explică procurorii.
Cum a devenit Horia Sima acționar la mari companii
Din aceeași bani obținuți ilegal de la stat, în perioada martie 2008 – august 2008, Horia Simu a transferat și a schimbat sumele de 9.577.000 euro, 10.010.000 dolari şi 3.828.623 lei în conturile unor societăți de tip off-shore, pentru ca apoi să le transforme în acțiuni la Compania de Construcții Căi Ferate – CCCF București S.A, SC FORADEX SA și CUPROM SA.
Dosarul a fost trimis spre judecare Curţii de Apel Bucureşti, dar procurorii continuă cercetările și cu privire la alte fapte.
Citește și:
Expoziție DNA cu tablourile inculpaților. Peste 700 de opere valoroase de artă, sechestrate în dosare grele, ar putea fi expuse publicului FOTO
DNA a pus sechestru peste 700 de obiecte de artă în dosarele lui Darius Vâlcov, Horia Simu şi Emilian Eva, în principal tablouri, dar şi statuete şi vase. Procurorii nu vor însă ca operele de artă sechestrate să stea dosite prin ungherele Muzeului de artă, ci să fie văzute de public. E posibil aşa ceva […]











