La Iași, Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” se va război în instanță cu Liga Studenților de la Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza Iași” (LS lași). Pasul făcut de universitate a apărut după ce, în noiembrie 2014, organizația studențească a organizat un protest în incinta instiuției de învățământ. Participanții de atunci au cerut, printre altele, eliminarea noilor taxe pentru restanţele din anii anteriori reducerea tarifelor de cazare din campusurile universităţii, adoptarea Statutului Studentului în forma sa completă, transparenţă în deciziile structurilor de conducere ale UAIC, respectarea Legii Educației Naționale și a demnității studenților.
Legat de motivele care stau la baza acționării în instanță, rectorul univeristății, Vasile Ișan, a respins ideea că ar avea legătură cu protestele. El a precizat că darea în judecată face referire la faptul că ”ei (liga – n.a.) folosesc în mod abuziv titulatura universității. S-au autoinitulat Liga Studenților din Univeristatea Alexandru Ioan Cuza. Folosind această particulă – din Universitatea Alexandru Ioan Cuza, credem că creează confuzie și induc în eroare. Adică, își arogă pe nedrept prerogativa reprezentării tuturor studenților din universitate și, apoi, în toate acțiunile lor dau un semnal cum că ar fi îndrituiți și susținuți de studenții din universitate. Ceea ce nu este adevărat.”
Rectorul Vasile Ișan a adăugat că universitatea a solicitat ligii să renunțe la particula ”din Universitatea Alexandru Ioan Cuza” din numele. El a mai spus că nimeni nu poate să reprezinte interesele studenților în structurile decizionale și executive fără a participa la un proces regulamentar de alegeri.
Referitor la acțiunea în instanță, rectorul Vasile Ișan a mai precizat că universitatea nu va cere nicio daună și că gestul juridic al insituției nu este prea sever. El a ținut să spună că o măsură severă ar fi fost dacă studenților în cauză li s-ar fi făcut dosar penal pentru ultraj, pentru defăimare, pentru încălcarea regulamentului sau pentru tulburarea procesului didactic. O altă măsură severă în, opinia rectorului, ar fi fost dacă studenții ar fi fost exmatriculați.
Că reacție la anunțul făcut de rectorul Vasile Ișan, Liga Studenţilor din Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi (LS IAŞI) condamnă, într-un comunicat, ”în termeni duri decizia conducerii Universităţii de a o acţiona în instanţă pe motiv că numele acesteia ar fi atribuit ilegal sau că foloseşte „simboluri neadecvate”. Reprezentanţii Ligii consideră că este o acţiune total antidemocratică, nedemnă de o instituţie publică la 25 de ani de la căderea regimului comunist”.
Într-o declarație separată de comunicat, preşedinte LS IAŞI, Silvian-Emanuel MAN, a precizat că ”ne vom apăra până la capăt în instanță”. Legat de legitimitatea reprezentării studenților pusă la îndoială de conducerea universității, președintele ligii a precizat că ”au fost strânse o serie de semnături, iar numărul de studenți care ne recunosc pe noi ca reprezentanți legitimi este mai mare decât numărul de studenți care au votat sau au legitimat direct studenții care se află, în momentul de față, în Senat. ” Silvian Emanuel Man a mai precizat că cei care și-au manifestat sprijinul pentru ligă au fost chemați la discuții de către conducerea universității pentru a-i intimida.
El a spus că acționarea în instanță a ligii are legătură cu plângerile înaintate de către organizație, inclusiv în contencios administrativ, una dintre ele făcând referire la ”anularea actualului regulament pentru studii universitare de licenţă, adoptat prin viciu de procedură, prin intermediul căruia au fost introduse noile taxe pentru examenele nepromovate în anii anteriori”.
Președintele LS Iași a mai precizat că, săptămâna viitoare, organizația studențească ”va intenta o nouă acțiune în instanță cu privire la impunerea mediei opt drept criteriu pentru alegerea studenților reprezentanți”. Tot el a adăugat că, potrivit Legii educației naționale, acesta este un criteriu discriminatoriu.
Comunicatul Ligii Studenților din Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza” Iași poate fi consultat aici. .












Liga Studentilor Romani din Strainatate va auzi de treaba asta :)) E gestul omului cu putere care te desfiinteaza ca interlocutor din semantica… pai cine te crezi, cine te-a ales? Studentii se reprezinta macar pe ei insine, sunt membrii ai universitatii si ca atare pot sa pretinda ca sunt Liga… Oricum Liga nu e definitoriu. Se mai poate forma si Grupa, Clasa, Muschii Mei… etc
DIN ??? DIN??? nu AI?! isi merita soarta..