Catalin Tolontan

Stafful lui Iohannis se teme degeaba de înfruntarea televizată

Pentru ca românii să-l descopere pe Iohannis, stafful său e primul care are nevoie de încredere în propriul candidat. Oamenii din jurul ”Neamțului” nu-l încurajează să meargă la dezbateri cu Victor Ponta.

Din descrierile private ale celor care îl cunosc, Klaus Iohannis ”e un tip care se prinde repede, care răspunde, care are un umor hîtru, nu neapărat obișnuit, dar savuros. E o personalitate diferită de ceea ce cunoaște acum publicul”.

Iohannis e mai informat decît pare, citește mult, ajutat și de faptul că nu are rău de mașină și în lungile deplasări prin țară stă mereu cu tableta deschisă în fața ochilor. Știu o groază de oameni care ar leșina de amețeală, începînd cu subsemnatul.

Va fi înfruntarea TV cu Victor Ponta o calamitate, așa cum se tem cei din stafful lui Iohannis?

Așa pare. Ponta e infinit mai obișnuit cu studiourile.  Nu e proprietarul lor, dar deține spațiu prietenos de emisie. Mai ieftin așa. Impozite plătesc alții, el vorbește. Și face asta de ani de zile. Replică repede și tare. Zîmbește cînd trebuie. Posedă acea agresivitate care timorează. Ponta e tot ce nu e Iohannis.

Numai că, exact într-o astfel de raport de forțe, se manifestă ”teoria așteptărilor scăzute”. Ea poate acționa ca o pîrghie care să-l ridice, într-un moment de inflexiune, pe combatantul fără nici o șansă. Ca și cei din staff, publicul se așteaptă ca Iohannis să iasă pe brațe, după prima repriză, precum boxerii transportați în îngrijorarea generală printre corzile ringului, cu pungi de gheață apăsate de față.

Aproape orice altă derulare a meciului polemic i-ar fi favorabilă candidatului ACL. Neavînd nimic de pierdut, Iohannis nu are decît cum să cîștige. Stilul său sobru e posibil să acționeze ca un material de care să nu se agațe loviturile contracandidatului său.

continuarea pe Tolo.ro


Articole recente

Recomandări

17 thoughts on “Stafful lui Iohannis se teme degeaba de înfruntarea televizată

  1. Mitica

    Cat de otravitoare pote fi alierea gunoaielor umane din clasa politica intr-o structura vadit mafiota ce denota MICIMEA si NULITATEA lui PONTA , IZMENARULUI Oprea G, VADIM T, MELESCANU si TARICEANU. Ro nu poate progresa cu asemenea ticalosii. E rusinos, jignitor si umilitor sa detii functii inalte intr-un STAT si sa n-ai minte mai multa decat o maimuta care stie sa imparta doar coliva si sa faci intelegeri politice cu SPOITORII si CALDARARI curat murdar.POLITICA in Ro trebuie refacuta din temelii cu oameni capabili, credibili si responsabili.Dupa 16 noiembrie a.c. este necesar ca poporul roman sa fie pregatit pt a repeta cu mai mult discernamant decembri 1989. Trebuie aplicat MODELUL Sud Coreean din anii ’90 cand sistemul politco-administrativ a fost inlocuit 100%.Doamne ajuta-i pe romani sa poata deveni buni crestini.

    Reply
  2. man diesel

    nu mi se pare ca se teme, au tot zis ca vor, nu vor insa la RTV sau A3 (care-l jignesc pe Iohannis de cand a inceput campania, are si el demnitate, nu?), B1 a lui Udrea nu-i mai breaz, iar moderatorea TVR ar putea sa-l intrebe daca e iubitul cuiva (asa mare si blond cum e, zici ca-i Clinton)
    http://www.iohannispresedinte.ro/ro/noutati/comunicate-de-presa/comunicat-de-presa1415102629
    “Timpul foarte scurt rămas din această campanie nu mai permite tergiversări. Singura variantă corectă este să avem o dezbatere organizată pe un teren neutru, în care temele să fie stabilite de către jurnaliști, iar nu de către candidatul Victor Ponta, o confruntare la care să aibă acces toată presa și toate televiziunile din România, inclusiv televiziunea publică.”
    Intrebarea este deci cine organizeaza, premierul refuza Timisoara (si trimite oamenii in control la Sibiu, sa evite confruntare si sa mute iar atentia unde nu e cazul), mingea e la Ponta si la jurnalistii onesti

    Reply
  3. Ionel

    Eram student in Iasi in anii 90. M-am nascut intr-un oras rosu de tot iubitor de bunicute komuniste. Evident,in Dumineca Orbului am votat cu Bunicuta ca m-am speriat de ce se intampla cu tara. Dupa evenimentele din luna iunie cand minerii au venit sa planteze floricele pe tarlaua bunicutei, au venit niste studenti din Bucuresti (cativa erau aranjati de mineri) ne-au povestit ce s-a intamplat si am vazut si filmul ” Bunicuta si minerii” De atunci am votat intotdeauna cu PNL (si acum promovez valorile liberale) mai putin cand “s-au casatorit cu cei din ceata lui Pinochio” si au vrut sa-l demita pe Base. Nu imi place nici de Base, dar nu am fost de acord cu referendumul. In orasul meu, presedintele judetean de la PNL este un om care nu inspira incredere si nu are ce cauta in acea pozitie, A fost si deputat si si-a promovat si nevasta a doua in Parlament. Acum am voat cu Monica (desi stiam ca nu are sanse) pentru ca cei din ACL au dormit si dorm in continuare! SA DORMITI BINE IN CONTINUARE! Si totusi am sa merg sa votez impotriva lui Pinochio! Macar sa nu imi reproseze copii mei ca nu mi-am facut treaba!

    Reply
  4. dan

    daca merg cap la cap atunci orice pas gresit inseamna sa-si fringa gitul si practic ne distrug si noua viata pentru urmatorii cinci ani.
    Articolul e valabil doar in conditiile cind Iohannis se afla mult in spatele lui ponta altfel…

    Pe linga asta cum e sa ajungi la sritv si cianura3, eventual b1, care se pare ca partea udrea a intrat in alianta aproape pe fata cu PSD-ul, sa-ti arunce galeti de scuipati pe tine fara sa mai ai alta posibilitate decit sa-i articulezi fizic?!
    Cel mai recent exemplu este la propagandistul razvan dumitrescu care l-a scos afara din studio pe Calimente pentru ca a avut “tupeul” sa nu fie de acord cu propaganda impusa de latrina3.
    Mai exista si mizeria de inchizitie turbata facuta de gadele suprem in celebra asasinare a lui crin antonescu!!!

    Cum sa mergi stiind ca vei fi scuipat nonstop fara sa ai dreptul la replica?!

    Reply
  5. Pinno

    Falia este deja creata. Vorba Dl. Plesu (sper ca nu mi se va rejecta comentariu pe motiv de… Plesu): noi votam emotional: iubim si urim cu patima (ii iubim pe cei pe care-i votam si pe cei care voteaza cu ei si ii urim pe ceilalti, inclusiv pe cei care voteaza cu ei).

    Ca atare confruntarea va fi analizata de pe aceste pozitii (pozitiile independente vor fi estompate de vacarmul pontistilor). Cei care s-au hotarit sa voteze cu Dl. K.I. vor vota cu el, ceilalti oricit de infatuat, mojic prostanac, “cirlan” va fi VV Ponta vor vota cu el.

    Sa nu uitam ca in general (da, stiu chestia cu generalizarile!) romanii sint bascaliosi si ii adora pe cei bascaliosi!

    Parerea mea ca singurul jurnalist care ar putea modera civilizat o infruntare intre cei doi ar fi Emil Hurezeanu (uups nu se pune este sibian!) Sper ca nu va suparati Dl. Tolontan. Va apreciez, dar E. H. are o cultura politica greu de egalat. Oricum cred ca sinteti mai tinar si puteti recupera. Succes!

    Reply
  6. Emil Stoica

    Tolontan: hai sa fim seriosi: nu poti sa participi la dezbatere la televiziunile propuse de Ponta pe motiv ca moderatorii tin cu Ponta. O sa vedem intrebari de fenul urmator. Catre Ponta: este adevarat ca iubiti Romania mai mult decat oricine altcineva? Intrebare pentru Iohannis: de ce ati vandut copii si cati bani v-au promis ungurii ca sa vindeti Transilvania, intrebare urmata de tipetele duduilor din studioul Antena 3 care nu il vor lasa sa raspunda. Asa ca nu tine, Tolontan, nu faci decat sa-ti aperi prietenii de trust. Iohannis face foarte bine ce face.

    Reply
  7. Emil Stoica

    Tolontan, inca ceva: daca Iohannis o sa calce in studiou la colegii dvs., o sa fie dat afara din studiou in secunda 2 de aceiasi colegi ai dumneavostra, asa cum s-a intamplat ieri cu un politician ACL dat afara din studioul Antena3 de colegul dvs Dumitrescu. Televiziunile propuse de Ponta nu sunt televiziuni, Tolontan, ci locuri de latrat, injurat, mintit, manipulat. Numai locuri de moderat dezbatere nu sunt. Desigur, si Iohannis a contribuit la situatia asta proasta pe vremea cand nu zicea nimic cand A3 il injura pe presedintele Basescu.

    Reply
  8. George P

    Nu am emoții pentru Iohannis. Apariția la TV e o provocare serioasă pentru el, dar tot el e în măsură să o fructifice. Ponta nu o nici el Mesia sau semizeu.
    La întâlnirea lor se pot întâmpla multe. Vom vedea.

    Reply
  9. Stefan Bragarea

    Domnule Tolontan
    Sincer, nu vă înțeleg:
    1. Nu cred că staff-ul dlui Johannis )și dsa) se tem de confruntarea directă cu tov. V .V. Ponta, ci negociază condițiile unei eventuale confruntări, ceea ce este altceva.
    2. La ce va folosi o astfel de confruntare: Mie personal, la nimic – cei doi sunt deja bine și imuabil clasificați. Pentru un electorat mai primitiv, tov. Ponta ca aborda același pseudo-patritism gol de conținut, însă umflat cu pompa. Dl. Johannis va rămâne lucid și își va argumenta pozițiile – ceea ce nu va avea nici un fel de priză la genul de electotat ante-menționat.
    3. Mass-media (care a reușit deja să coboare la sub-nivele neatinse până acum) va degusta cu bucurie orice scandal – real sau potențial – ba chiar îl va alimenta, cu lipsa de responsabilitate care o caracterizează.

    Și atunci, care este rostul textului pe care l-ați publicat?

    Reply
  10. mihaim

    Asa cum vad eu situatia, nu este o problema ca i-ar fi teama dlui Iohannis, ci faptul ca prin incercarea de tip initiativa alpha mickey mouse Ponta a stabilit dinainte ce si cum. A veni la aceste interviuri denumite in mod abuziv dezbateri (cate vreme nu a existat un acord mutual anterior) ar insemna o auto-injosire a lui Iohannis.

    Este mai mult vorba de o dinamica de relationare de tip ireverentios-agresiva al lui Ponta fata de Iohannis cu scopul ascuns de a il determina pe Iohannis sa nu vina.

    Reply
  11. iesean

    domnule tolontan de aia imi sunteti drag, fiindca va ia cu ,,lesin si ameteala” in masina..pe mine nu….adica nu ma ia cu lesin…

    Reply
  12. Mihai Piu

    Pardon, vă cer scuze domnilor! Dar eu personal am o părere care poate nu i- ar conveni plagiatorului mister PONTA cu doi de v.v. in frunte! Si iată: dl.Klaus J. are dreptate, nu are nici un sens această dezbatere tv.pt.ca acest ponta v.v. nu are intrinsul puţin respect faţă de un om care a făcut ceva in Sibiul de azi, ponta ce a făcut? A furat încontinuu cu Nastase cu tov.iliescu într- un cuvânt s- a îmbogăţit pe spatele poporului nostru credul! CRED CA DEZBATEREA ACEASTA E MAI BUNA DUPA ALEGEREA PRESEDINTELUI DIN 16 NOV.2014 , ATUNCI POPORUL VA VEDEA PE CINE AU ALES, UN HOT PLAGIATOR SAU UN OM CU RESPECT FAŢĂ DE ROMANIA ASTA FRUMOASĂ SI DE OAMENII EI CARE IUBESC ADEVARUL SI NU MINCIUNA SI HOTIA!

    Reply
  13. Cornel

    APEL CĂTRE ROMÂNII DIN VECHIUL REGAT:
    Vă rog să cugetaţi adânc, înainte de a vota Duminica viitoare.
    Iar clasa politică românească va trebui să priceapă odată şi odată, că noi ardelenii şi bănăţenii nu stăm sluj în faţa nimănui! Aroganţa şi nesimţirea ei adâncesc zi de zi, prăpastia care ne separă.
    După părerea mea nu există neapărat două Românii, dar există două mentalităţi diferite. Ceea ce este şi mai grav de fapt.
    95 de ani aţi venit peste noi cu aere de stăpâni şi cu aroganţa fanariotă, venită din moştenirea celui mai corupt sistem ce a existat vreodată în Europa, cel otoman.
    În afară de emigraţia ardelenilor spre Bucureşti, nu fiindcă ar fi vrut asta neapărat, ci fiindcă era musai s-o facă, altfel nu aveai prea multe şanse de afirmare profesională, într-o grămadă de domenii, de sute de ani se vine dinspre Moldova şi Valahia spre Transilvania şi Banat, cu foarte rare şi mărunte excepţii, iar în anii comunismului omogenizarea şi asimilarea etnică şi religioasă a Transilvaniei şi a Banatului, a fost politică oficială!
    E momentul să ne ascultaţi şi voi pe noi !!! Dacă vreţi !!! Dacă nu, responsabilitatea a ceea ce va urma, va fi doar a voastră !
    Ceea ce a făcut Transilvania şi Banatul să arate aşa cum arată astăzi, a fost împletirea a trei mari culturi, cea maghiară, cea germană şi cea românească. Voi vreţi să ne luaţi tocmai această identitate, născută din diversitate! Ei bine, noi nu vrem asta şi de acum înainte ne vom bate, pentru această identitate !!!
    Dacă toţi ne lăudăm cu bisericile şi satele săseşti şi şvăbesti, cu bisericile şi satele ungureşti şi secuieşti, cu bisericile şi satele maramureşene şi sibiene, atunci pentru Dumnezeu, respectaţi-ne aşa cum suntem şi nu mai încercaţi să ne schimbaţi!
    Ajunge !
    Şi să nu faceţi pe naivii şi neştiutorii! Om fi noi mai înceţi la minte şi la vorbă, dar şi când ne hotărâm să facem ceva, nu ne mai opreşte nimeni!
    Merită să citiţi, mai jos, un editorial interesant, care pune punctul pe i…
    Care Românie ?
    de Stelian Tănase,
    “Le spun uneori studenților mei că nu suntem încă o țară, chiar dacă avem de aproape 100 de ani un stat cu acest nume, România. Ideea e că unirea din 1918 s-a realizat prea recent și că provinciile aduse la un loc, cu istorii prea diferite, cu diferențe prea mari de cultură și civilizație, nu au avut timp să se sudeze. Românii nu sunt o comunitate deocamdată. Unde mai pui că de fapt în 1940 dezvoltarea normală a României s-a terminat și s-a reluat abia în 1990, după 50 de ani. Istorie europeană ne-a fost potrivnică. Dacă pui cap la cap acest date te-ai lămurit cam despre ce este vorba. Lipsa timpului și a șansei istorice a dus la existența a două Românii distincte.
    Toate aceste considerații mi-au fost reamintite zilele astea de harta electorală rezultată după votul din 2 noiembrie.
    Avem o Transilvanie colorată în albastru pe de o parte și Vechiul regat colorat în roșu.
    Mai există și o insulă verde cit trei județe locuite de maghiarime în mijloc – dar noi scriem aici despre 20 de milioane de români.
    Dacă harta arăta ca o tabla de șah nu ar fi fost nicio problemă. Dar acest decupaj intre două zone -separate și geografic de Carpati – cu caracteristici distincte, da. Harta electorală din 1990,1992 a dat același desen, care separa două Românii. Atunci cineva enervat din Transilvania mi-a zis așa – Rămîneți voi cu România voastră. Care ar fi deosebirile, totuși ? Transilvania are un indice de alfabetizare superior Vechiului Regat, are un standard de viață mai ridicat, un grad de urbanizare mai mare. Transilvania e mai industrializată decît Vechiul Regat. Etc. Mă opresc aici cu comparațiile.
    Cînd treci cu mașina pe șosea de la Pitești la Sibiu, parcă ai intra în altă țară, nu te-ai afla tot în România. Casele sunt mai îngrijite, drumurile mai bine întreținute, curățenia satelor e mai mare, lumea e mai educată și mai politicoasă. Asta nu e de ieri de azi. Dinicu Golescu cînd a plecat în pribegie in 1821 de la București la Brașov și a dat peste un oraș construit din piatră, a înțeles gradul de înapoiere al Țării Românești. La o analiză, putem spune că situația nu s-a schimbat pină azi, 2014. Diferențele dintre Transilvania pe de o parte și Moldova/Țara Românescă pe de alta au rămas la fel de mari. Niciodată aceste provincii zise românești nu s-au apropiat ca nivel de trai, civilizație și cultură.
    Prăpastia/barierele au rămas aceleași. Lucru esențial – înapoierea Munteniei și Moldovei este principalul obstacol în calea europenizării României.
    Mai e nevoie de cîteva generații pentru a face corecțiile necesare. Dacă Transilvania mai are bineînțeles răbdare și timp să îi aștepte pe regățeni.

    Reply

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *