Romania Curată

Daca doriti sa recititi. Seria Rosia Montana 2 Ioan Talpes organizeaza o reuniune a serviciilor secrete din NATO pe banii lui Frank Timis

Romaniacurata.ro deschide o rubrica cu articole sau declaraţii publice ale politicienilor din anii trecuţi care pot fi relevante în contextul dezabterilor de astăzi privind proiectul RMGC. Republicam un articol aparut in ziarul Unirea din Alba Iulia in 30.09.2002 care relatează o reuniune a serviciilor secrete din NATO, organizată la Snagov de Ioan Talpeş, consilier prezidenbţial în mandatul lui Ion Iliescu, sponsorizata de Frank Timiş, fondatorul Gabriel Resources, acţionar principal la RMGC. Trebuie menţionat ca Willem Matser consilierul secretarului general al NATO citat în articol a fost arestat la începutul lui 2013 sub invinuirea de a fi organizat transferul a sute de milioane de dolari din Columbia in Romania, in cadrul unei scheme prin care banii netransferabili ar fi urmat sa capete o provenienta legala.


Dacă aveţi linkuri interesante sau sugesti publicistice pentru această rubrică, vă rugăm să le lăsaţi pe site sau sa le trimiteţi pe adresa de mail contact@romaniacurata.ro.
“Oamenii de afaceri se implică în sponsorizarea acţiunilor menite să asigure securitatea omenirii * Omul de afaceri de origine română, Frank Timiş (foto), preşedinte al mai multor companii multinaţionale cotate la bursă şi care derulează investiţia auriferă de la Roşia Montană, a fost unul dintre cei patru sponsori ai întâlnirii şefilor celor mai celebre servicii de securitate şi informaţii din lume
La Snagov s-a încheiat reuniunea şefilor de servicii secrete din statele membre ale NATO şi ţările candidate la aderare. La întâlnire, prezidată de preşedintele României, d-l Ion Iliescu, a cărei temă principală a fost mediul de securitate al secolului XXI, au fost prezente 21 de state şi 39 de servicii secrete, care au discutat despre căile de cooperare între serviciile de informare pentru combaterea terorismului global şi a crimei organizate. La reuniune a fost prezent şi consilierul secretarului general al NATO pentru probleme de securitate în Europa de Est, d-l Willem Matser, care a făcut câteva remarci deosebit de importante. În primul rând el a declarat că nu există nici o problemă în cooperarea cu serviciile secrete româneşti care se ridică la standardele NATO şi că din punct de vedere profesional relaţia cu NATO mai are de făcut un singur pas – aderarea la alianţă când rolul serviciilor de securitate şi informaţii se vor intensifica. Au mai fost prezenţi consilierul preşedintelui Ion Iliescu, Ioan Talpeş, şeful SRI, Radu Timofte şi SIE, Gheorghe Fulga.
Reuniunea de la Snagov a mai înregistrat o premieră în sensul că au existat patru sponsori majori, fapt considerat de Willem Matser de o importanţă specială. Domnia sa a declarat că a fost de acord ca reuniunea să fie sponsorizată de Price Water House Coopers, Banca Comercială Română, Tender Holding şi de Frank Timiş Fondation. D-l Frank Timiş, unul dintre marii sponsori ai reuniunii de la Snagov este născut în România la Baia Borşa, într-o familie de mineri, meserie pe care a învăţat-o de la tatăl său şi pe care a practicat-o şi după plecarea din România, ca sondor şi apoi specialist în sectoarele de creditare a mineritului de la cele mai mari bănci din Canada şi Australia. În prezent, d-l Frank Timiş este preşedinte al mai multor companii multinaţionale, cotate la bursă, iar principala sa afacere din România este exploatarea auriferă de la Roşia Montană, unde Gabriel Resources, al cărei preşedinte al Consiliului de Administraţie este tot domnia sa, deţine 80 la sută din capitalul societăţii Roşia Montană Gold Corporation, ce derulează o investiţie de peste 428 milioane de dolari.
Referindu-se la implicarea d-lui Frank Timiş în sponsorizarea reuniunii de la Snagov, consilierul secretarului general al NATO, Willem Matser a declarat că acest lucru are o importanţă specială şi că este un indiciu că serviciile româneşti dau dovadă de o mai mare deschidere. Sponsorizarea de către oamenii de afaceri a acţiunilor menite să asigure securitatea este în opinia consilierului special al NATO, o necesitate, acum când costurile bătăliei antiteroriste sunt tot mai mari iar oamenii de afaceri şi investiţiile lor tot mai vânate de criminalitatea organizată”.

(Florin ROMAN, ziarul Unirea, 30.09.2002, http://unirea.3x.ro/arhiva/2002/09/30/pag1.html)


Articole recente

Recomandări

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *