Primăria Municipiului Iași este nevoită să finalizez din fondurile proprii de investiții din anul viitor trei proiecte de infrastructură ce au fost demarate cu fonduri structurale, dar care nu vor putea fi terminate până la finalul anului, iar finanțarea va fi astfel sistată. Într-o ședință a Consiliului Local care a avut loc în cursul zilei de ieri s-a aprobat, după o serie de discuții, finanțarea acestor proiecte proiecte pentru a fi terminate până în luna iunie a anului 2016, existând altfel riscul ca primăria să fie nevoită să ramburseze integral banii primiți în cazurile respective.
S-a pierdut finanțarea europeană pentru modernizarea căminului de pensionari „Sf. Parascheva” din zona Copou a Iașului, extinderea unui corp al Liceului de Informatică „Grigore Moisil” și reabilitarea termină a trei blocuri-turn aflate chiar în centrul orașului, în zona Pieții Unirii. Cea mai mare sumă pe care o are de achitat Primăria este pentru modernizarea căminului de pensionari, fiind necesare aproximativ 7,3 milioane de lei, valoarea întreagă a proiectului fiind de aproape 11 milioane de lei.
Lucrările au fost demarate în iunie 2013, însă constructorul, o importantă firmă din Iași, Moldoconstruct, a intrat în insolvență un an și jumătate mai târziu, în decembrie 2014, iar contractul a fost reziliat la cererea acestuia. Reprezentanții municipalității au argumentat că timpul a fost prea scurt ca firma care a câștigat noile licitații organizate să poată finaliza lucrările, astfel că acestea vor fi finanțate din buget propriu și finalizate în 2016.
Pentru extinderea spațiului didactic al Liceului de Informatică „Grigore Moisil”, Primăria trebuie să scoată din propriul buget aproape 3,1 milioane de lei, în condițiile în care valoarea întreagă a lucrării este de 4,7 milioane de lei. În proiectul de hotărâre care a fost aprobat ieri în Consiliul Local, reprezentanții municipalității acuză slaba mobilizare a constructorului SC Construcții Grup SRL Iași, în ciuda unor „demersuri insistente și repetate” făcute de primărie. Lucrările sunt finalizate doar în proporție de 25%.
În ceea ce privește reabilitarea termică celor trei blocuri-turn din Piața Unirii (foto jos) și a încă unui bloc de pe strada Vasile Alecsandri problema este mai complicată. Licitația pentru renovarea construcției de pe strada Vasile Alecsandri a fost câștigată de către Eol Facility SRL, care a reușit să termine în timp util lucrările, însă celelalte trei blocuri, modernizate de Romedis Casa SRL, au suferit întârzieri din cauza constructorului, potrivit reprezentanților Primăriei. Valorea întreagă a proiectului este de 3,9 milioane de lei, iar din bugetul local vor trebui alocați anul viitor 2,5 milioane de lei.
În ședința de Consiliul Local liberalii s-au abținut, iar finanțarea de la bugetul local a fost finanțată cu votul majoritar al consilierilor PSD prezenți în sală. Liderul PNL din Consiliul Local a acuzat faptul că vor fi alocate, astfel, 13 milioane de lei din bugetul de 20 de milioane de anul viitor destinat investițiilor, în timp ce primarul interimar Mihai Chirica a argumentat că proiectele erau oricum pe lista de rezervă a Iașului pentru fonduri europene și au fost contractate foarte târziu.












Factorii de decizie din primarii trebuie sa raspunda material pentru hotararile luate si neindeplinite. Daca nu sunt capabili, prin instructia pe care o au,sa propuna si sa-si asume, proiecte necesare comunitatii pe care o reprezinta,precum si solutii rationale pentru finalizarea proiectelor,acesti primari,consilieri si tehnocrati fara valoare de intrebuintare,trebuie sa fie eliminati din primarii si institutii ale statului de drept.
Aceia care au gresit , trebuie sa plateasca , negresit ! Incompetenta generalizata , furt la maxim , primari de 2 lei care fura milioane de euro si fac pierdute alte milioane ! Pentru un oras precum orasul Iasi , cu atat de multi cetateni inteligenti , toti primarii de dupa decembrie 1989 sunt o insulta !