Direcţia de Executări silite cazuri speciale din cadrul ANAF a scos la vânzare hotelurile lui Sorin Ovidiu Vîntu din Deltă şi casa din Mihăileşti, judeţul Giurgiu.
Condamnat în 4 dosare penale şi aflat în puşcărie, Vîntu trebuie să dea înapoi peste 83 de milioane de euro şi 13 milioane de dolari. Şi mai are un dosar pe rol în care Tribunalul Bucureşti l-a condamnat la 10 ani şi 2 luni şi plata unui prejudiciu de 22 milioane de euro, însă sentinţa nu este definitivă în acest al 5-lea caz.
Statul evident că nu a recuperat nimic până acum şi e greu de crezut că va reuşi să recupereze toţi banii de la Vîntu şi complicii lui. Dar e un început.
Hotelul Lebăda din Crişan
A fost evaluat de Fisc la suma de 1.637.040 de euro. Complexul turistic se întinde pe 39.384 de mp şi e compus din: hotel, restaurant, bucătărie, 6 magazii, bazin de înot, popicărie, discotecă, gheţărie, duşuri , turn observaţie, instalaţie solară, beci (casă pompe), uzină de apă, platformă rezervoare, terasă, centrală termică. Vezi Foto 1.
Hotelul din Sulina
Fiscul a evaluat şi hotelul lui SOV din Sulina la 955.183 de euro. E vorba de 14.278 mp de teren intravilan şi hotel plus restaurant. Vezi Foto 2
Casa din Mihăileşti
Fiscul scoate la vânzare şi casa lui SOV din Mihăileşti, Giurgiu. Locuinţa plus terenul au fost evaluate doar la 67.000 de euro, potrivit unor surse din cadul ANAF.
Dosarele lui SOV. Cât are statul de recuperat din fiecare:
1. Dosarul Şantaj la Sebastian Ghiţă
SOV a fost găsit vinovat şi condamnat la 1 ani de închisoare pentru şantajarea fostului său partener de la Realitatea tv, Sebastian Ghiţă. Vezi detalii aici.
2. Dosarul Fuga lui Popa
În acest caz, SOV a primit 2 ani de detenţie efectivă pentru favorizarea infractorului. El a fost găsit vinovat că a finanţat fuga din ţară a lui Nicoale Popa, omul lui de la FNI. Detalii aici.
3. Dosarul Petromservice de la Parchetul general
În iulie anul trecut, SOV a fost condamnat definitiv pentru delapidarea PSV Company (fostă Petromservice) la 6 ani şi 2 luni. El trebuie să restituie prejudiciul de peste 83.000.000 de euro către PSV Company. Dosarul a fost instrumentat de procurorul Marius Bulancea, fost consilier al procurorului general Laura Coduţa Kovesi, actual şef al Secţiei a II-a din DNA.
Potrivit rechizitoriului anonimizat pus la dispoziţie presei de biroul de presă al Parchetului general, procurorii au pus sechestru pe următoarele:
„Astfel, s-a dispus indisponibilizarea, prin instituirea unui sechestru, a următoarelor bunuri:
– 54 de imobile din comuna Păuleşti, judeţul Prahova, inclusiv a construcţiilor ridicate de S.C. Profesional Construct S.A. cu sumele provenite indirect din infracţiune, precum şi a alte trei imobile situate în municipiul Ploieşti şi a unei ambarcaţiuni, aparţinând inculpatului Luca Liviu;
– două imobile situate în municipiul Iaşi şi în com. Mihăileşti, jud. Giurgiu, aparţinând inculpatului Vîntu Sorin Ovidiu;
– 25 de imobile aparţinând S.C. Imobiliar Network 2002 S.A., societatea prin intermediul căreia inculpatul Vîntu Sorin Ovidiu deţine proprietăţile imobiliare pe care le controlează, situate în Bucureşti, Bacău, Roman, Ploieşti, Sulina, Vaslui şi Corbeanca. La instituirea măsurii asigurătorii s-a avut în vedere, pe de o parte, faptul că societatea a dobândit suma de 6.725.000 euro provenind din infracţiunile de delapidare şi spălare de bani, precum şi faptul că acţiunile societăţii sunt deţinute în mod indirect de inculpatul Vîntu Sorin Ovidiu. Având în vedere că acţiunile reprezintă părţi din capitalul social al societăţii, pentru a evita diminuarea acestuia şi implicit a bunurilor împotriva cărora se poate realiza executarea sumelor la care ar putea fi obligat inculpatul, a fost necesară sechestrarea activelor societăţii;
– 4 imobile situate în Bucureşti şi Voluntari, aparţinând inculpatului Ţurcan Octavian;
– un imobil situat în Bucureşti, aparţinând inculpatului Mihai Sorin;
– 4 imobile situate în localitatea C., aparţinând inculpatului Şupeală Gheorghe;
– 7 imobile situate în Bucureşti şi localitatea P., jud. Buzău, aparţinând inculpatului Anagnastopol Zizi;
– 5 imobile situate în Bucureşti, aparţinând inculpatului Râmboacă Mihai Viorel;
– un imobil situat în Bucureşti, aparţinând inculpatei Braşoveanu Daniela Lăcrămioara.
De asemenea, s-a dispus indisponibilizarea sumelor de bani aflate în conturile deschise de:
- inculpatul Luca Liviu la băncile .. Bank şi … Sucursala România;
- inculpatul Vîntu Sorin Ovidiu la băncile .. Bank S.A., .. Bank, … S.A., … S.A. şi Banca … S.A.
- C. IMOBILIAR NETWORK 2002 S.A. la băncile .. S.A., MKB .. S.A., ..S.A. şi … Romania S.A.;
- inculpatul Mihai Sorin la băncile ….
- inculpatul Şupeală Gheorghe la băncile ….
- inculpatul Negrutzi Bogdan la băncile …
- inculpatul Bohâlţeanu Ioan la băncile …
- inculpatul Anagnastopol Zizi,la băncile …
- inculpatul Ţurcan Octavian la băncile …
- inculpatul Râmboacă Mihai Viorel …
- inculpatul Râmboacă Răzvan Florin la …
În cauză s-a dispus în conformitate cu prevederile Deciziei cadru nr. 2003/577/JAI instituirea unui sechestru asupra conturilor bancare deschise în Cipru şi în Germania de inculpaţii Luca Liviu, Vîntu Sorin Ovidiu şi Ţurcan Octavian, precum şi de companiile cipriote care au fost folosite pentru intermedierea tranzacţiilor sau care au beneficiat de sumele provenite din spălarea de bani, însă din relaţiile comunicate de autorităţile din aceste state a rezultat că în conturile menţionate nu au fost identificate sume de bani”.
4. Dosarul Petromservice de la DIICOT
În acest caz, SOV a primit 10 ani şi 2 luni, însă sentinţa nu este definitivă. Următorul termen în apel este pe 18 septembrie. Aici.
La Tribunal, judecătorii i-au contopit pedepsele lui SOV din celelelate dosare şi i-au aplicat un spor de pedeapsă . Aşa a ajuns la cei 10 ani şi 2 luni de închisoare. El trebuie să plătească către ANAF şi PSV Company peste 22 milioane de euro.
5. Dosarul FNI
În februarie 2017, SOV a fost condamnat şi în dosarul FNI pentru spălare de bani. El a primit 8 ani de detenţie. Curtea de Apel Bucureşti a decis confiscarea specială de la Vîntu a sumelor de 13.740.363 lei (5.529.321 dolari) şi 7.289.406 dolari, adică aproape 13 milioane de dolari.
Căt a plătit statul pentu frauda de la FNI
SOV a fost condamnat pentru spălarea sumelor de bani obţinute de la FNI, nu pentru că a pus la punct mega-escrocheria în urma căreia sute de mii de români au rămas fără economii.
În urma fraudei de la FNI, statul a achitat deja despagubiri către păgubiţii FNI de 427.000.000 de lei şi mai are de dat 310.00.000 de lei. Statul a fost nevoit să despăbubească investitorii FNI întrucât a garantat prin CEC. Vezi aici detalii.














Ce stat tare avem!!! Cu imobilele istorice cedate bulibașelor, cu orașe interlopizate, cu ofițeri antidrog dealeri, cu borfași ajunși ofițeri în servicii!!! De mirare cum nu ne-a cucerit pân-acum vreo gașcă de rakeți din Tiraspol!
Până se recuperează ce-au furat SOV, dl profesor și alții ca ei, vom fi toți îngropați sub dealurile Moldovei, câmpurile Bărăganului și munții Ardealului. (Pe cale naturală.)
Bravo Ilici, c-ai știut să cultivi cinstea în toți oamenii tăi! Bravo Constantinescu, că te-ai luptat cu sistemul (deși ți-ai dat seama în ultimele zile de mandat că te lupți cu el)! Bravo Băsescu, pentru reforma statului! Bravo partide, pentru că v-ați făcut, refăcut, desfăcut și schimbat membri între voi ca echipele de fotbal! Bravo oameni din servicii – fără participarea și ținerea voastră de șase, prejudiciile de recuperat ar fi fost mult mai mici! Bravo procurori și judecători care-ați ținut la sertar, cu celeritate, ani de zile dosarele și v-ați agățat de orice rahat procedural că să amânați procese până după termenul de prescriere și să dați NUP-uri mai des decât are o curvă clienți! Bravo și vouă jurnaliști, care-ați sărit mereu la beregățile țintelor desemnate de plătitorii voștri privați!
SOV. Pune-i sare pe coada…
V-ati trezit tarziu baietii Procurori.
..Halal.