Mihai Goțiu

Cum a ajuns Banksy să picteze despre România și despre cel mai mare mega-mall care va fi construit în țara noastră

O nouă operă a artistului stradal Banksy face vâlvă în presa britanică, dar și în cea românească și pe rețelele de socializare. Și e concurs de interpretări legat de mesajul pe care cunoscutul artist a vrut să-l transmită cu capra neagră cocoțată de pe un colț de stâncă de pe care cad pietre, în vreme ce o cameră de luat vederi e îndreptată către ea.

Numeroaselor intepretări apărute deja, le-aș mai putea adăuga una, potrivit căreia ar fi vorba de caprele negre din Carpații României, a căror împușcare e vândută ca ”activitate sprotivă și de relaxare” pentru unii mândri vânători, de pe la noi și de pretutindeni.

Dar căutând diferite interpretări ale celui mai recent desen al lui Banksy, am dat peste unul, doar puțin mai vechi, din primăvară, de pe peretele unei clădiri de lângă Finsbury Park din Londra. Iar ăsta e clar că are treabă cu o problemă universală (că de-asta e genial Banksy), inclusiv din România. Pe calcanul clădirii, în spatele unui copac toaletat barbar (cunoașteți modelul?), artistul a vopsit peretele cu verde suflat de un muncitor cu pompa.

Colaj realizat de BBC, cu imagini de pe Google Streetview, realizate cu copacul înainte de toaletare, după toaletare și după intervenția lui Banksy

Și nu, mesajul nu este doar despre toaletările aberante ale copacilor din Londra și din marile orașe ale lumii, ci despre întreaga mașinărie de PR și lobby care vinde iluzia de verde a unor proiecte distructive pentru mediu.

Da, desenul lui Banksy este și despre simulările frumos colorate ale mega-mallului Iulius Carbochim, care ar urma să fie construit la Cluj-Napoca, care se pretinde a fi unul verde. Asta în condițiile în care vrea să obțină derogare de la obligativitatea asigurării a 30% spațiu verde pe sol natural, înlocuind cel puțin o treime din el cu gazon plantat peste o uriașă parcare și cu arbori în ghivece. Între verdele copacului lui Banksy și cel din simulările mega-mallului Iulius Carbochim, nu e vreo diferență esențială.

Proiectul mega-mall-ului Iulius Carbochim nu e unul verde, ci o crimă de mediu, cu derogare de la Primărie!

Ucigaș în serie, în libertate, pe străzile orașelor din România. Cu sute și mii de victime în fiecare an! Emil Boc, printre complicii lui!

Citește pe România Curată:

FACTUAL. Ce se ascunde în spatele amenințării lui Gabriel Resources cu un nou proces internațional legat de Roșia Montană. Șantaj disperat, dar și incompetență, complicitate și lașitate în Guvern

Nu mai suntem doar noi rușinea Uniunii Europene

Uite ce au ”protejat” Ciolacu și parlamentarii! Vânarea urșilor din România a ajuns super-ofertă exclusivă pe site-urile agențiilor internaționale. Împușcarea caprelor negre, altă ”atracție” scoasă la vânzare


Donează și susține-ne acțiunile pentru bună guvernare!

Fondurile colectate susțin bătăliile pe care le ducem în justiție, administrarea aplicației Ia Statul La Întrebări, dar și programele prin care monitorizăm serviciile și instituțiile publice.


Vino în comunitatea noastră de bună guvernare!

Abonează-te la newsletterul România Curată. Vei primi pe e-mail articolele și campaniile noastre și ne poți răspunde la adresa de contact cu sugestii, sesizări sau cu propriile tale articole pentru publicare.

Articole recente

Recomandări

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *