Marian Petru

Primul traseu cicloturistic în zona Miroslava – Iași se deschide astăzi. Peste 400 de persoane și-au anunțat participarea

Asociația ieșeană ProBike Addiction anunță deschiderea astăzi (sâmbătă, 2 mai, de la ora 11), a primului traseu cicloturistic în zona Miroslava (în apropierea municipiului), care leagă Padurea Uricani de Palatul Sturdza.Traseul are aproximativ 13 kilometri, dintre care 6 kilometri, prin Padurea Uricani, printr-un labirint de poteci înverzite.

Ioana Popa – manager de proiect,  a precizat că marcarea și realizarea unui astfel de traseu a venit ca un răspuns necesar la solicitările bicicliștilor, în condițiile în care situația pistelor în orașul Iași nu este tocmai bună; majoritatea sunt pe trotuare, neconforme și foarte înguste. Tot Ioana Popa a mai spus că parcurgerea traseului  oferă bicicliștilor întâlnirea cu natura, dar și cu monumente istorice cum este Palatul  Sturdza construit la începutul secolului al XIX-lea și care găzduiește Muzeul Etnografic al Agriculturii Moldovei. Ioana Popa a ținut să precizeze că amenajarea traseului cicloturistic a însemnat realizarea marcajelor, dar și montarea unor podețe pentru accesul în zona Pădurii Uricani. De asemenea, inițiatorii demersului au primit sprijinul elevilor de clase mari de la Liceul ”Mihail Kogălniceanu” Miroslava. Ei au ajutat la ecologizarea anumitor zone prin care trece traseul cicloturistic.

Asociația ProBike Addiction a colaborat pentru reușita inițiativei inclusiv cu instituții publice: Direcția Silvică și Agenția pentru Protecția Mediului Iași.

Drumul poate fi parcurs fără probleme de oricine, cu bicicleta, fiind destinat inclusiv copiilor. Din cei 13 kilometri cât are traseul, șase sunt prin pădure, iar restul, pe un drum județean, neexistând diferențe de nivel.

Legat de prezența la eveniment, Ioana Popa a precizat că pe pagina de Facebook a acțiunii s-au înscris peste 400 de persoane, organizatorii contând pe participarea a peste 150 – 200 de bicicliști. Întâlnirea pentru plecarea pe traseu este prevăzută sâmbătă, 2 mai, ora 11.00, la Centrul de Informare Turistică Miroslava, care se află pe strada Constantin Langa (aproximativ 100 de metri de primărie, pe partea opusă a străzii).

miroslava 2

miroslava 1

 


Articole recente

Recomandări

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *