Catiusa Ivanov

Nicușor Dan: ”DNA-ul curăță, noi suntem obligați să punem ceva în loc”

Nicuşor Dan, președintele Asociației Salvați Bucureștiul, a anunțat astăzi (miercuri) lansarea partidului Uniunea Salvați Bucureștiul. Lansarea a fost făcută într-o cafenea vizavi de sediul DNA, locaţia având o semnificaţie simbolică. Împreună cu acest partid, Nicuşor Dan își propune să vină cu o vizune pentru București şi să candideze la alegerile locale din 2016.

Partidul se va numi Uniunea Salvați Bucureștiul. ”Salvați Bucureștiul fiindcă se continuă activitatea Asociației Salvați Bucureștiul care are deja 8 ani și transpune obiectivele pentru care am militat și viziunea noastră pentru București de la nivelul civic al asociației, la un nivel politic. Se numește Uniune pentru că este ceva în plus faţă de campania din 2012. Atunci a fost o candidatură independentă, sprijinită de câteva sute de persoane. Aceste sute de persoane constituie azi această construcție – USB. În campania din 2012 au fost 67.000 de oameni care au votat. Votul lor a fost un vot simbolic pentru o altfel de administrație publică în București. Acești oameni sunt așteptați acum nu doar să sprijine ceva ce există, să dea votul ci să intre într-o construcție și împreună să ducă această luptă politică pentru impunerea unei viziuni, a unor lucruri pe care și le doresc pentru viaţa socială. Ne adresăm unei întregi categorii de oameni care este dezamăgită de felul în care s-a făcut politică până acum și în special, în București, ne adresăm acelor nuclee de cetățeni care au început să lupte pentru drepturile lor”, a declarat Nicuşor Dan.

nicusor dan lansareAcesta spune că nu a ales întâmplător locul de lansare al partidului: “Nu am ales întâmplător fundalul din spate – DNA-ul pentru că suntem în continuarea acestui efort pe care DNA-ul îl face de a curăţa administrația publică din București. Vorbim de o administrație publică profund coruptă și incompetenţă. DNA-ul curaţă, noi suntem obligați să punem ceva în loc și obiectivul nostru este să aducem în loc, în administrația publică oameni competenţi, oameni morali, bun profesioniști, care cunosc problemele Bucureștiului și sunt în stare să propună soluții”.

În ceea ce privește obiectivele partidului, Nicuşor Dan spune că va continuă lupta cu administrația publică din București. “Vom spune de fiecare dată de cheltuirea aberantă a banului public, de ilegalitate, de confortul locuirii sau de lipsa lui. Totodată vom veni cu viziunea și proiectul nostru pentru București. Nu suntem delimitați ideologic. Ce vrem să facem este foarte simplu, sunt niște probleme, vrem să le rezolvăm. Orașul ăsta nu are o viziune, venim să o propunem. Consider că începem azi o luptă pentru impunerea la nivelul administrației publice din București a unei politici competente și oneste. Cred că este începutul pentru o politică onestă și competentă în România și aștept ca bucureștenii să se alăture demersului pe care îl începem azi”, a mai spus acesta.

La lansarea partidului, alături de Nicuşor Dan au fost 4 dintre cei 39 de membri fondatori ai formațiunii: Alina Vernon, auditor financiar și asociat la o firmă de audit și consultantă, Ion Milos, arhitect, Dan Podaru, om de comunicare și profesor la facultatea de Jurnalism și Argentina Traicu, jurnalist.

lansare nicusor dan uniunea salvati bucurestiulfoto: Florin Eșanu/ România Curată

Alina Vernon, auditor financiar și asociat la o firmă de audit și consultanţă: “Sunt aici fiindcă cred că Nicuşor Dan este omul potrivit să fie primarul general al Bucureștiului. Am trei copii care cresc în acest oraș. Pentru ei și pentru noi vreau să fac ceva. Vreau să avem împreună o viaţă mai bună într-un oraș care să devină un model de dezvoltare urbană. Nu sunt mulțumită de felul în care orașul este administrat, de felul în care se dezvoltă. Cred că avem nevoie de o viziune și o strategie nouă. Sprijin viziunea și strategia propusă de Nicuşor Dan”.

Dan Podaru, om de comunicare și profesor la facultatea de Jurnalism: “Sunt aici fiindcă din punctul meu de vedere Nicuşor Dan este singura soluție”.

Nicuşor Dan spune că Asociația Salvați Bucureștiul va exista în continuare și își va continua proiectele.


Articole recente

Recomandări

7 thoughts on “Nicușor Dan: ”DNA-ul curăță, noi suntem obligați să punem ceva în loc”

    • ion-adrian doja-fodoreanu

      Da, domnule Ovidiu ! In perfect acord cu dorinta exprimata de dumneavoastra va intreb daca nu ati considera ca potrivit drept sigla a noului partid semnul pestelui in forma care i-o dadeau paleocrestinii ? Acesta ar putea aminti de vorba romaneasca ce poate deveni f. usor un eficient slogan politic: PESTELE DELA CAP (capitala) SE’MPUTE DAR SE CURATZA DELA COADA ! Deci din toata tara !

      Reply
  1. vlad

    Este foarte bine ca apare partidul asta, insa trebuie sa-si propuna sa castige alegerile, nu doar sa faca figuratie…. deci trebuie alesi cu atentie candidatii pentru toate primariile si sa faca o campanie potrivita pentru mentalul bucurestenilor. Adica sa fie dispusi sa faca niste compromisuri in campanie in ceea ce priveste modul de exprimare, de promovare… Altfel o sa ramanem tot cu Oprescu, Negoita, Ontanu. Mi-este frica nu cumva sa se divizeze votantii intre PNL si noul partid …. la alegeri cu un singur tur ar fi dezastruos

    Reply
  2. adrian

    Buna ziua , va rog ,am doua intrebari pentru dnul Nicusor Dan . Banuiesc ca a ti urmarit toate actiunile lui Oprescu ,si nu v-au scapat din actiunile sale.
    1. Spuneti care sunt motivele pentru care primarul Oprescu v-a trebui cercetat ?
    2. Din care motiv ,,aparitiile dvs, in media ” sunt numai in ajunul alegerilor ?
    Sper ca nu v- am suparat , dar mi -ar fi placut sa va vad intr-o lupta directa in toti acesti ani , pentru mine lupta inseamna , acuzatii deschise , criticarea actiunilor , si aratarea tuturor dedesupturilor necunoscute de bucuresteni . Ce datorii aveau bucurestenii la intrarea lui Oprescu si care sunt datorii;e de azi ? Multumesc.

    Reply
  3. Petru Gheorghiu

    Timp si energii pierdute, din pacate; numai cu entuziasm si vise naive nu se poate afirma un partid, care are nevoie de structuri teritoriale( pt. fiecare sector, care reprezinta echivalentul unui judet), fonduri si oameni dispusi sa-si sacrifice timpul si confortul personal.Efectul legii Partid = 3 membri incepe sa se manifeste si ne va duce la situatia anului 1990 si a CPUN.

    Reply

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *