Camera Deputaţilor, în calitate de cameră decizională, a adoptat miercuri, 6 mai 2015, Legea partidelor politice şi Legea alegerilor locale. Principala prevedere a Legii partidelor politice este că se permite înfiinţarea unui partid politic cu cel puţin trei membri, fiind eliminată lista semnăturilor de susţinere (25.000 membri fondatori) din legea în vigoare. În ceea ce priveşte Legea alegerilor locale, principala prevedere este alegerea primarilor într-un singur tur, deşi societatea civilă a cerut alegerea în două tururi, şi alegerea indirectă a preşedinţilor de consilii judetene. În plus, se reduce numărul de semnături necesare pentru înscrierea unui partid în alegeri de la 2% la 1% din numărul total al alegătorilor înscriși în Registrul electoral şi în listele electorale complementare.
Nicuşor Dan, preşedintele Asociaţiei Salvaţi Bucureştiul, este de părere că aceste modificări sunt lipsite de substanţă şi vor perpetua baronii locali. „În linii mari sunt nişte modificări fără substanţă. Rămânem practic la situaţia de înainte. Pe Legea partidelor este adevărat că putem înfiinţa un partid cu trei membri, dar dacă nu candidăm în 75 de localităţi sau în patru judeţe, partidul este radiat. Iar pentru a candida este nevoie de un număr de semnături de 1% din numărul de locuitori. Dacă aparent este uşor să înfiinţezi un partid, condiţia participării la alegeri va face ca acesta să fie radiat şi să îsi piardă şi eventualele locuri câştigate în consilii.
Pe Legea alegerilor locale este şi mai rău. Una dintre problemele fundamentale ale democraţiei în România sunt aşa zişii baroni locali, iar alegerea primarilor într-un singur tur va perpetua această situaţie. S-a păstrat pragul electoral de 5%, din nou o piedică pentru noii intraţi în politică. De asemenea, numărul de semnături a scăzut de la 2% la 1%, dar rămâne unul dintre cele mai mari din Europa. Eu ca să pot candida la Primăria Capitalei am nevoie de 18.000 de semnături. Pot spune că am văzut o unitate a partidelor în ceea ce priveşte punctele de vedere ale reprezentanţilor acestora, în toate chestiunile, inclusiv în protejarea UDMR de partidele etnice contracandidate”, a declarat Nicuşor Dan pentru România Curată.
Cele două legi vor fi trimise spre promulgare preşedintelui Klaus Iohannis.
Poate presedintele sa le trimita inapoi?
alegerea dintr-un singur tur este cea mai mare ticalosie folosita pentru asigurarea furtului perpetuu sub sceptrul baronatului instaurat pe viata
Daca pt presedinte TARII , din ratiuni elevate s-a prevazut in legislatie doar doua mandate este normal ca si ceilalti alesi (presedinti de consilii locale si judetene, primarii, consilierii, liderii de sindicat, etc) sa aiba dreptul la cel mult doua mandate si sa fie desemnati din doua tururi de alegeri nu din unul, ca altfel se ajunge la baronizarea locala excesiva si la dictatura pluralista. LA romani nu poate invinge ratiunea si normalitatea din cauza lacomiei, prostiei, rautatii, ticalosiei, golaniei, etc