Cristian Ghingheș

Opoziția una spune, alta face. Faza pe revenirea la alegeri locale în două tururi

Una dintre temele de negociere pentru votarea sau nu a Guvernului Orban este revenirea la alegerea primarilor și președinților de consilii județene în două tururi. USR chiar a condiționat susținerea în Parlament a Guvernului Orban de aprobarea acestei modificări înainte votului de învestitură.

Chiar dacă Ludovic Orban a anunțat în prime-time aseară că susține ideea și că este de acord cu ea, altceva am văzut astăzi în Parlament, unde Senatul a trântit proiectul care prevede revenirea la alegeri locale în două tururi de scrutin.

Clar, majoritatea formată din PSD și UDMR a votat împotrivă, dar surpriza cea mare a venit de la opoziție, care a chiulit în masă de la vot. Dintre senatorii PNL doar 38% au fost prezenți.

Lista senatorilor absenți la vot

PNL
Badea Viorel Riceard – viorel.badea@senat.ro
Cadariu Constantin-Daniel – constantin.cadariu@senat.ro
Cazan Mircea Vasile – mircea.cazan@senat.ro
Chirtes Ioan Cristian – ioan.chirtes@senat.ro
Danaila Leon – leon.danaila@senat.ro
Dumitrescu Iulian – iulian.dumitrescu@senat.ro
Fenechiu Catalin Daniel – daniel.fenechiu@senat.ro
Filipescu Raducu George – raducu.filipescu@senat.ro
Harau Eleonora Carmen – eleonora.harau@senat.ro
Pauliuc Nicoleta – nicoleta.pauliuc@senat.ro
Peres Alexandru – al.peres@senat.ro
Pirvulescu Eugen – eugen.pirvulescu@senat.ro
Stanga George Calin – george.stanga@senat.ro
Toma Catalin Dumitru – catalin.toma@senat.ro

USR
Dinica Silvia Monica – silvia.dinica@senat.ro (plecată în delegație parlamentară în Serbia)
Dinu Nicoleta Ramona – nicoleta.dinu@senat.ro

Neafiliati (PMP, ALDE, Pro România)
Tutuianu Adrian – adrian.tutuianu@senat.ro
Baciu Gheorghe – gheorghe.baciu@senat.ro
Badulescu Dorin Valeriu – dorin.badulescu@senat.ro
Ilea Vasile – vasile.ilea@senat.ro
Lungu Vasile Cristian – vasile.lungu@senat.ro
Marian Nicolae – nicolae.marian@senat.ro
Nicoara Marius Petre – marius.nicoara@senat.ro
Talpos Ioan Iustin – ioan.talpos@senat.ro

Ar fi cazul, dacă prin lista de mai sus există senatori din județul vostru, să le trimiteți un simplu e-mail și să îi întrebați ce altceva mai bun aveau de făcut marți, înainte de prânz, de nu erau la serviciu.

Și, uite așa, avem deja un semnal foarte clar cu privire la ceea ce se va întâmpla la votul de învestitură a Guvernului Orban. USR joacă tare și a anunțat deja că fără îndeplinirea acestei condiții nu va susține noul guvern PNL.


Donează și susține-ne acțiunile pentru bună guvernare!

Fondurile colectate susțin bătăliile pe care le ducem în justiție, administrarea aplicației Ia Statul La Întrebări, dar și programele prin care monitorizăm serviciile și instituțiile publice.


Vino în comunitatea noastră de bună guvernare!

Abonează-te la newsletterul România Curată. Vei primi pe e-mail articolele și campaniile noastre și ne poți răspunde la adresa de contact cu sugestii, sesizări sau cu propriile tale articole pentru publicare.

Articole recente

Recomandări

2 thoughts on “Opoziția una spune, alta face. Faza pe revenirea la alegeri locale în două tururi

  1. Ion.B.

    Nici un partid nu propune ca zilele absentate să nu se plătească? Sau să nu se plătească când stau ca vitele în sală și nu votează de frica lu’ șefu’? Sau ca votul, măcar pe unele proiecte, să nu mai fie secret? (Să fie secret când se votează persoane, nu legi sau moțiuni.) Ca să știe și reprezentații ce le fac reprezentanții.
    Dacă scriu senatorului ales în circumscripția mea, pe care nu l-am văzut niciodată pe stradă, nici măcar în campania electorală, pe care l-am văzut pronunțând fraze inepte la televizor, care-i super-bogat și și-a plantat toate pilele prin funcții la stat, ce rezolv? Eventual că-i zice șefului meu „Vezi că ai un nebun reclamagiu la tine în subordine!”
    Ați văzut vreun ales dând seamă pentru ce face în Parlament? Sau ținând seama de ce zic oamenii?

    Reply

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *